П`ятниця, 19.04.2024, 23:50
Приветствую Вас Гість | RSS
 
                          
 

Меню сайту

 
Опитування
Ви були закордоном?
Всего ответов: 773

  

Старокостянтинів повітовий

1796 рік. Старий Костянтинів здобув статус повітового міста Волинської губернії. Кількість його мешканців становила 16527 чол., із них 8492 чоловіки, 8035 жінок. За соціальним складом це були: 57% - міщан, 29% - селяни, 12% - військові; за віросповіданням: 56% - іудеї, 37% - православні, 7% - католики, 11 магометан. Зі статусом повітового міста Старий Костянтинів увійшов у XIXстоліття, і це було друге за чисельністю жителів у губернії місто.

1800 рік. Власницею Старого Костянтинова стала Констанція РЖЕВУСЬКА.

1812 рік. 8 грудня головнокомандуючий російською армією М.І. Кутузов із штабної квартири в місті Вільно рапортував імператору Олександру І про організацію постачання армії продовольством, вказуючи, що в Старому Костянтинові потрібно було мати припасів: борошна - 10451 чверть, круп - 978 чвертей, вівса - 16369 чвертей. Станом на вказаний час у місті було: борошна - 9015 чвертей, круп - 867 чвертей, вівса - 8055 чвертей, ячменю - 2107 чвертей.

1818 рік. Половину Старого Костянтинова спопелила пожежа. Її спричинив єврей Іцик БЛАНК. Поселився він у місті в кінці XVIIIст., завів власну справу, торгував. Народились у його сім'ї два сини. Проте ніяк не міг ужитись Бланк із місцевою єврейською громадою, нехтував її правилами. Євреї кілька разів позивалися з непокірним, а після пожежі 1818 року взагалі вижили його з міста. Бланк залишив Старий Костянтинів, переїхав до Житомира. Там він дав освіту синам, а після навчання обидва прийняли православ'я. Один із них отримав нове ім'я Олександр. Саме він у майбутньому стане батьком Марії Бланк - матері Леніна.

1818 рік. Подорожуючи Європою, імператор Російської імперії Олександр І отримав довгождану звістку про народження у вінценосній родині хлопчика - можливого довгоочікуваного престолонаступника. Вістка була радісно-вражаючою, якщо врахувати, що новонародженого назвали на його честь Олександром. Втішений імператор вирішив негайно відслужити молебень і дати бенкет. Найбільш гідним містом для такої події став Старий Костянтинів. Немалу роль зіграло запрошення власниці міста графині Ржевуської.

...Вулиця Львівська вистелена червоним сукном, яке засипане білим цукром. Трійка рисаків , запряжена в сани, несла серед літа щасливого імператора на молебень до Архангельського собору, або Зеленої церкви, як його називали в народі. Дзвони розносили вість до небес, а оркестр графині вже готувався до бенкету, що тривав тиждень. А коли все закінчилося, графиня Ржевуська опинилася перед фактом…розорення - Олександр І не бажав відшкодувати витрати на власний прийом. У довгих роках безгрошів'я ніхто не допоміг їй. Не допоміг і Олександр II, на честь якого вона стала... банкрутом. Роками майно графині продавали з молотка, аж поки вона остаточно не втратила місто.

1825 рік. Після розгрому наполеонівських військ у Старому Костянтинові були розквартировані уланські та гусарські полки, що повернулися з Європи під глибоким враженням європейського демократизму. Збираючись у будинку офіцерського зібрання (нині - музична школа), вони все порівнювали із власною імперською дійсністю - картина , була невтішна. Серед них були ті, хто належав до таємного Товариства об'єднаних слов'ян - Моргай, Тютчев, Громницький, Фролов, Дунцев. Саме вони й ознайомили Товариство з планом повалення царизму - це були декабристи. А в січні 1826 року невдача повстання декабристів призвела до масових арештів і в Старому Костянтинові.

1846 рік. Член Київської Археографічної комісії Тарас Григорович ШЕВЧЕНКО 21 вересня отримав розпорядження «отправиться в разные места Киевской, Подольской и Волынской губерний и постараться собрать сведения». Київ - Камянець-Подільський - Почаїв - таким був маршрут поета. Припускають, що шлях Шевченка з Кам'янця-Подільського до Почаєва пролягав через Ярмолинці, Проскурів, а потім через Старий Костянтинів та Ізяслав до місця призначення. Мандрівка передбачала зміну коней і відпочинок на постоялих дворах - у тому числі й у Старому Костянтинові...

Символічним є проект спорудження пам'ятника Шевченку в Старокостянтинові - біля будинку, що в XIXст. був постоялим двором

І ще один яскравий збіг обставин, пов'язаний з історією Старого Костянтинова: коли 1848 року у Петербурзі Тарас Шевченко тяжко захворів і потрапив у лікарню, там його лікував Олександр Бланк – вихрещений єврей зі Старого Костянтинова, батько Марії Бланк-Ульянової.

ІІ половина XIXст У Старому Костянтинові діяли два міські училища, одне єврейське, З книжкові магазини, метеорологічна станція. Відбувалося 13 ярмарків щороку.

1898 рік. Відкрито цукровий завод.


Старокостянтинів
Туристичними стежками краю
(03854) 3 - 31 - 65
www.ksdua.com

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
    
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright Dantour © 2024 |