 |
Багата північна Хмельниччина на унікальні пам'ятки природи.
Для збереження цінних природних комплексів у 1990-х роках у цій місцевості було створено два заповідні об'єкти: комплексну пам'ятку природи загальнодержавного значення "Озеро Святе" та гідрологічний заказник місцевого значення "Теребіжі".
Територія є унікальним природним комплексом, що створений системою озер та прилеглими сосновими лісами. На трьох озерах вже сформувалось болото на різних стадіях заростання, а озеро Святе формує сфагнові плави, які властиві лише для боліт Карелії і північної Білорусії.
Старокоcтянтинівщина пов'язана з життям і діяльністю визначної особи часу князем К.К.Острозьким - некоронованого короля Волині, послідовника поборників православної віри, покровителя культури і науки.
Замок у Старокостянтинові був заснований саме ним К.К. Острозьким для захисту краю від татарських набігів. Розташований на мисі, який утворено злиттям річок Случ та Ікопоть. До складу комплексу входять палац з оборонною баштою на південному заході і замковою церквою на сході та дзвіниця. В архітектурі комплексу прослідковуються барочні та ренесансові стилі.
Серед північних регіонів Старокостянтинівський найбагатший на пам'ятки палацо-паркової архітектури. У 1995 році статус історико-культурного заповідника отримала садиба Самчики. Село Самчики лежить поблизу шляху Старокостянтинів-Житомир і розділене навпіл річкою Случ. В останній декаді XVIII ст. власником Самчиків, Петром Чечелем, почалось будівництво палацово-паркового ансамблю в стилі класицизму (архітектор Якуб Кубіцький). Садиба вражає своєю гармонією архітектурного та ландшафтного рішення. Понад ЗО років у "Самчиках" працює О.М. Пажимський - науковець, засновник сувенірного цеху при дитячій школі мистецтв, продовжувач традиційного народного мистецтва в селі Самчики, згодом став членом Спілки художників України, Заслужений майстер народної творчості України.
Окремим туристичним маршрутом півночі Хмельниччини є огляд палацо-паркових ансамблів Старокостянтинівщини - перлин високого європейського мистецтва кінця XVIII поч. XIX ст. Над створенням ансамблів працювали всесвітньо відомі архітектори і паркобудівники (Діонісій Маклер, Ф.Аврб, Мерліні, Є Шрегер). В садибах зберігались колосальні зібрання мистецтва, вони ставали осередком культури. Такі ансамблі знаходяться у селах Деркачі, Ілляшівка, Киселі, Ладиги, Лашки, Новоселиця, Погоріла, Решнівка, Самчинці, Семереньки, Чорна. У північній частині, сьогоднішній райцентр Теофіполь був заснований ще у 1420 р. і відоме, як місто Камінь. За декілька кілометрів від нього, давньоруське погоринське літописне місто Тихомель 1152 р. Східніше - Ямпіль - Городище XII ст., та укріплення XIV ст. поселен ня черняхівської культури III- IV ст. н.е. виявлено біля с. Лепесівка.
Білогір'я (відоме як Ляхівці друга пол. XIV ст.) - назву має через поклади вапняку та крейди.
Шепетівка і її район вже здавна відомі, як об'єкт туристичного огляду. Із старовини - давньоруське місто XII-XIII ст. Городище.
В роки Великої Вітчизняної війни, в ході Луцько-Рівенської операції було звільнено важливий транспортний вузол Шепетівку (11 лютого 1944 р.). Ще з 1945 року у Шепетівці діє літературно-меморіальний музей М.Островського, нове приміщення якого у 1979 році було внесено, за оригінальністю архітектурно-планового рішення до Всесвітнього каталогу "Музеї світу".
Розташоване на правому березі р. Горинь м.Нетішин, 18 км. на захід від Славути. Перша згадка в історичних документах - 1577 р. З часом Нетішин так би і залишилось звичайним селом, якби не будівництво Хмельницької АЕС. 16.04.1975 р. можна вважати першою точкою відліку у будівництві АЕС. Спершу її назва була Західно-Українська № 2, а з 10.12.1975 р. - Хмельницька.
Оригінальною та змістовною є експозиція Нетішинського краєзнавчого музею.Еталонним зразком волинської школи народної архітектури є Воскресінська церква в с. Старий Кривин (1763 р.)
Полонне, Понінки - вже десятки років відомі об'єкти екскурсійного огляду.
Старовинне містечко Полонне (Полоній) відомо далеко за межами країни, перш за все, як місце фарфоро-фаянсового виробництва.
Теперішній Полонський фарфоровий завод був заснований у 1885 році. Сьогоднішня продукція заводу неодноразово експонувалася на виставках, міжнародних ярмарках. Вироби полонських фарфоровиків - гідний внесок до скарбниць декоративно-прикладного мистецтва. У Полонному, на будинку де жили родичі Лесі Українки, є меморіальна дошка. Літературознавці вважають, що саме тут Леся Українка написала безсмертні рядки "Красо України Поділля, розкинулось мило недбало".
У стилі барокко у 1607 році в Полонному було збудовано костел Святої Анни.
Є ще один у Полонному пам'ятник, надзвичайно оригінальний. У XIX ст. у місті жителі поставили надмогильний пам'ятник місцевим полонським Ромео і Джульєті.
Понінківська папірня відома ще з 1787 р. Одна з перших перейшла на машинне виробництво в Україні, з часом стає найбільшою (1919-857 робітників). Вироби неодноразово нагороджували медалями на міжнародних виставках. Понінківська фабрика один з найбільших в Україні картонно-паперових комбінатів.
Все більше набирає в Україні розвитку зелений туризм, вже добре знаний за кордоном. Для розвитку зеленого туризму Хмельницька область має чудові можливості. В більшості регіонів на тлі прекрасних ландшафтів розташовані тисячі різноманітних пам’яток історії та культури. Програма розвитку сільської громади вперше в Україні розпочалася в Грицеві (Шепетівський район, Хмельницька область). В Грицеві сформувалася громадська організація Асоціація «Відродження Грицева». На території Грицева є десяток агро осель, які готові гостинно прийняти туристів з усього світу, для них розроблено десять різноманітних атракцій, програм відпочинку туристичних маршрутів для дорослих і дітей.
На південь від обласного центру і центральних районів – Хмельниччина Подільська.
Справжнім природнім дивом є Національний природний парк "Подільські Товтри". Він найбільший в Україні і займає площу 261,316 тис. га. Центром НПП "Подільські Товтри" є старовинне місто Кам'янець-Подільський, де розташований історико-культурний комплекс. НПП "Подільські Товтри" створений 27 червня р 1996 р. за Указом Президента України № 474/96 з метою збереження, відтворення і раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальним історико-культурним комплексом, які мають природоохоронне, естетичне, наукове, рекреаційне та оздоровче значення.
Унікальним ландшафтом є Товтрова гряда в межах НПП "Подільські Товтри" та каньйон річки Дністер і її притоки. Товтри - це скеляста, дугоподібна гряда, висота якої в межах НПП досягає 401 м. над оточуючою рівниною ця гряда піднімається на 60-65 м. Товтри представляють собою бар'єрний риф міоценового моря, складений із древніх молюсків та інших груп безхребетних. Аналогів в світі немає. Форма Товтр різна. То вони підіймаються у вигляді витягнутого валу, то у вигляді окремих конусоподібних горбів, а іноді мають форму морських атонів. Поверхня їх більшою частиною хвиляста. Більша Придністровська частина Подільського плато відрізняється деякими особливостями: вона сильно і доволі густо порізана глибокими каньйоноподібними долинами лівих притоків річки Дністер. Вивітрені та розмиті вапняки, які видно на схилах долин, утворюють скали різної форми - у вигляді колон, стовпів, гігантських грибів або хаотичні нагромадження великих валунів.
Також на території НПП карстові печери "Атлантида" і "Киянка", що приваблюють як науковців, так і мандрівників. Печера "Атлантида" - геологічна пам'ятка знаходиться біля села Завалля Кам'янець-Подільського району. Це єдина на Поділлі печера, що має три поверхи. Довжина її лабіринтів близько 3 м, а середня висота - 5,5 м. Печера має десятки широких та високих залів, галерей, гротів.
Китайгородське відслонення - всесвітньовідомий еталонний розріз силурійських відслонень, Смотрицький каньйон - мальовничий витвір природи, який зберігає історико-архітектурні пам'ятки на території НПП: в Городоцькому районі - 12, Чемеровецькому -26, Кам'янець-Подільському - 60 та в самому місті Кам'янці - 205.
На території заповіднику у Городоцькому районі в м. Сатанів розташований бальнеологічний санаторій "Товтри". Основним лікувальним чинником є мінеральна вода "Збручанська" - аналог трускавецької "Нафтусі" з підвищеним вмістом органічних сполук. Санаторій, в якому такого ж плану лікувальна вода є у Макові Дунаєвецького району, також у Кам'янець-Подільському - турбаза "Подолянка". У санаторіях відпочиваючі мають змогу і полікуватися і провести дозвілля, поїхати на різні екскурсії.
Центром НПП є старовинне м. Кам'янець-Подільський яке з 20 жовтня 1998 р. Постановою Кабінету Міністрів України одержав статус Національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець", а також внесено до міжнародної спадщини ЮНЕСКО як спільний витвір людини й природи. До його складу входить Михайлівська церква (VI ст.), Кам'янець-Подільська фортеця (ХІ-ХІІ ст.), Домініканський та Францисканський монастирі (XIV ст.), Вірменський бастіон, Собор, дзвіниця та торгівельний будинок (XV-XVII ст.), Кафедральний костел (XV -XVI ст.), Петропавлівська церква (1569 р.), Турецький мінарет (1639 р.), монастир домініканок (1720-1722 рр.) Духовна семінарія (1756 р.) та ін.
В парку діють і створюються нові туристичні маршрути: піші та кінні, водні, лижні, автомобільні та велосипедні. Ці одно- та багатоденні, пізнавальні і оздоровчі, з виїздами на конях і плаванням на човнах, риболовлею і полюванням і, звичайно, з відвідуванням мінеральних джерел і здравниць, природних та історичних пам'яток. Пріоритетним напрямком розвитку міста є туризм. З цього ж часу почались активні реставраційні та протиаварійні роботи. Це покращило загальний вигляд міста, надало можливості проведення великих загальноміських свят. Великою популярністю користуються культурні акції „Козацькі забави", „Міжнародний фестиваль з повітроплавання", Чемпіонат з авторалі. Багато свят нагадують про славне минуле міста - Міжнародний лицарський турнір, де були присутні гості з Росії, Польщі, Литви. У вересні 2001 відбувся Міжнародний фестиваль „Сім культур", в якому брали участь колективи з семи держав, які залишили свій слід в історії міста. Згодом був встановлений пам'ятник „Сім культур". У підземеллях Старої фортеці та у підвалах Ратуші створено нові експозиції, відкрито археологічний музей, розроблено цікаві маршрути. У Кам'янці-Подільському існує єдиний в Україні атракціон для мужніх „Bungee jumping" (стрибки з сорокаметрового мосту на резиновому канаті). За підсумками туристичного сезону 1998-2000 рр. у номінації „Вітчизняна Мекка туризму" Кам'янець-Подільський зайняв 2-ге місце, поступившись тільки Києву. За підсумками 2000-2001 рр. Кам'янець зайняв друге місце у номінації „Втілення державної політики в розвиток туризму". У сучасному Кам'янці будуються приватні готелі та модернізуються існуючі.
Територія Хмельницької області - це одне із найбагатших частин України на історико-природничі пам'ятки, які є основою вітчизняного туризму та національною, культурною спадщиною держави.
|
 |