Палацово-парковий ансамбль «маєток Новоселиця»
Село Новоселиця з давніх давен входило до володінь князів Острозьких . В 1725 році спадкоємець Острозьких Сангушко надає Новоселицю та ряд інших сіл Бартоломеєві Гіжицькому у власність .
В другій половині ХVІІІ століття Гіжицькі стають найзаможнішими власниками маєтків на Волині . В 1820 р. внук Бартоломея Гіжицького - Людовік будує в садибі Новоселиця великий палац в стилі англійської готики .
Новоселицький палац та парк – памятка національного значення .Палац - двох поверхова будівля побудована з цегли завезеної з Англії , вражає своєю суворістю , що скоріше нагадує оборонну будівлю , що могло бути актуальним в часи повстань проти польської шляхти .
Центральна частина головного фасаду палацу віншується мезоніном . Атик фасаду декорують дві вежі , які неначе навішені на фасад , та дві модельовані вежі. В загальному фасад вирішено в стилі романтизму з елементами готики . Обрамлення вікон завершуються гострим обводом заповненим ліпним орнаментом , що імітує готичне кам’яне переплетіння .
Над ганком з масивним арковим під’їздом розташований балкон-тераса з кам’яною балюстрадою .Цікавими були інтер’єри будівлі з ліпниною та розписами стін , оздобленням дорогими тканинами : атласом , шовком , адамашком .
Садиба Новоселиця лежить в дуже мальовничій місцині , вартої уваги художників , туристів. Великий пейзажний парк , що оточує палац, повен краси , старих дерев , неймовірного затишку . Парк сформовано на основі існуючого лісу і його площа сягала близько 200 га , звичайно до сьогоднішнього часу вбереглась мала його частка , але безсумнівно Новоселицький парк був і є Мистецьким витвором людських рук і природи.
На кінці липової алеї парку стояла оранжерея повна старезних камелій , цитрин . Особливість оранжереї була стара пальма , котру гетьманша Ржевуцька позичала для прийняття царя Олександра І в Григорівці , а також троянда , що неначе обіймала цілий дах квітковим ковром . На сонячній галявині прогулювалися павичі , а на розкішному манежі розміщувались арабські скакуни .
Такою була Новоселицька садиба за часів її розквіту . Сьогодні будівля використовується як навчальний заклад і лише суворі помпезні фасади та дерева - велетні столітні модрина і сосна діаметром стовбура більше метра , що на галяві перед палацом , своїми чудернацькими сплетіннями гілок нагадують нам про їх поважний вік та мистецьку цінність .
Матеріали люб`язно надані Пажимським О.
|